x Széchenyi 2020

EGYSÉG, SZABADSÁG ÉS MINDENEKBEN A SZERETET

2025. március 6.
Közérdekű híreink
Kihirdették az új Bucka Iskola nyertes terveit Budapesten a Ráday Házban. A Dunamelléki Református Egyházkerület által tavaly kiírt pályázatra összesen 43 pályamű érkezett. Cél egy szigetszentmiklósi református iskola megépítése a Bucka városrészben. Az általános és művészeti iskola - a tervek megvalósítása után - 16 osztállyal indulna. Az első díjat a március 5-ei eredményhirdetésen az Ártér Építész Műterem Kft. kapta. Az általuk készült tervben az épület ,,szőlőfürtszerű” kialakítással készülne. Hogy ez pontosan mit jelent, és miért éppen Szigetszentmiklóson valósulhat meg az új intézmény, arról az iskolaépítő Szigetszentmiklós-Újvárosi Református Gyülekezet lelkipásztorát, Morva Ákost (fotón) kérdeztük:

„Szigetszentmiklós 1570 óta református település, és a 17. század végén már református iskola működött itt, amit az egyházközség tartott fenn. 1945-ben az ötezer lakosú településünkön a lakosság 95 %-a református vallású volt. A közel 500 éve fennálló, a háborúkban megsérült Kossuth utcai templomot elbontották és csak 1991 húsvétjától volt újra temploma a gyülekezetnek.

A lakosságszám és város területének növekedése eredményezte, hogy a Kálvin téren 2000-ben elindult az Újvárosi Gyülekezet. Mellette 2022-ben felépült a civil szervezetek számára is helyet biztosító Missziós Ház, benne a főként gyermekeknek készült Fészek Teázóval, és ugyancsak 2022-ben készült el a Hajnalcsillag Református Óvoda, melynek működését a Kossuth utcai gyülekezet koordinálja.

Régóta tudtuk, hogy szükség lenne itt egy iskolára, amelyben célunk, hogy osztozzunk a helyi családokkal közös felelősségben, és velük együtt megfelelő közeget teremtsünk a gyermekek felnövekedéséhez. Most megvalósulni látszik a terv, elfogadtuk, hogy Isten ezzel bízott meg bennünket.

Bemutattam az építészeknek a Bucka valóságát annak minden hátrányával és előnyével. A tagolt épület is többnyire a terület adottságaiból származik. Ez az alaktalan alapterület geometriai kifejezéssel nem határozható meg könnyen. Ami miatt ez a terv győzedelmeskedett a többi fellett az az, hogy három ágon, szőlőfürtszerű elrendezést láthatunk. A Csónakos utcai bejárattól az első helyiség jobbra az egyelőre bástyaszerű kápolna, mely 70 fő befogadására képes. Hétköznapokon az iskola diákjainak, tanárainak, dolgozóinak nyújt helyet az elcsendesedésre, vasárnaponként pedig bárki bejöhet majd az istentiszteletekre.

A mellékelt képek jobb felső sarkában három részre osztható tornaterem és a hozzá tartozó kiszolgálóegységek, mellette egy nagy étkező látható. A komplexum közepén van az aula, melyből három hosszabb folyosó ágazik ki. A folyosók végén 4-4 terem van, egy saját kicsi aulával, fölötte ugyanúgy 4-4 terem helyezkedik el. Azért is nyerte el a tetszésünket, mert a három teremcsoport között lesz hely a zöldterületnek, a bokroknak, fáknak a Bucka-tó felé.”

„A fő dolgokban egység, a mellékesekben szabadság, és mindenekben szeretet.”- idézve a középkori reformátor hittudós Melanchtont - a lelkipásztor elmondta, hogy reményeik szerint a mondáshoz hasonlóan valósul meg az iskola tervezése és építése. Szeretnék, ha egy olyan kisebb iskolai közösség jöhetne létre, amelyben a gyerekek szabadon, jól érezhetik magukat, és közben szeretetben kapcsolódhatnak a nagyobb egységhez, a gyülekezethez és városunk lakosaihoz egyaránt.
Bíznak abban, hogy néhány éven belül az iskola elkészülhet és megkezdheti szolgálatát a város családjai felé. „Ehhez megvan a kormányzati és önkormányzati szándék is. Hiszem, hogy az Úr kirendeli a szükséges pénzügyi forrást is.”- tette hozzá Morva Ákos.

Fotók forrása: parokia.hu, epiteszforum.hu Az Ártér Építész Műterem Kft. látványterveit a cikkben, részleteiben és egyszerűsített formában közöltük. – szerk.