x Széchenyi 2020
photo

Szigetszentmiklósi siker a Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-Bajnokságán

2024. augusztus 15.
Közérdekű híreink Sport
Harmadik helyen végzett a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata a Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-Bajnokságán, Lisszabonban



A Szervátültetés után is győztesként a pályán és az életben

A Szigetszentmiklóson élő Poós Gergő neve már ismerősen cseng mindazok számára, akik közelről követik a magyar szervátültetettek sporteredményeit. 1996 óta veseátültetett, ami egy új fejezetet nyitott számára – nemcsak az egészségében, hanem sportkarrierjében is. Azóta a beültetett veséje kiválóan működik, ő pedig évről évre bizonyítja, hogy a szervátültetés nem csupán a túlélésről szól, hanem az újrakezdés lehetőségéről is.

Gergő gyerekkora óta versenyszerűen teniszezik, és a sport iránti szenvedélye továbbra sem hagyott alább. A szervátültetettek teniszcsapatának edzőjeként és a Magyar Szervátültetettek Szövetségének sportmunkatársaként nap mint nap inspirálja társait, hogy soha ne adják fel az álmaikat. Szintén fontos szerepet vállal a Magyar Tenisz Szövetség Fogyatékossággal Élő Teniszezők Bizottságában, ahol társadalmi munkában képviseli a szervátültetettek teniszsportját.

Ezzel egyértelmű üzenetet közvetít: a szervátültetés nem akadály, hanem esély a teljes életre és a sportban való kiteljesedésre.



Sportteljesítmények Európa színpadán

A 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnoksága Lisszabonban különösen fontos volt Gergő számára. Az eseményre több mint 25 országból érkeztek a versenyzők, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata pedig nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy méltón képviselje hazánkat ezen a rangos nemzetközi megmérettetésen.

Gergő a teniszversenyeken kiváló formában volt. Az egyéni versenyek során az elődöntőben látványos játékkal 6:2-re diadalmaskodott, azonban a döntő végül rendkívül kiélezett volt, és bár nem sikerült megszereznie az aranyérmet, az ezüst is hatalmas elismerés számára. Az egyéni eredményei mellett a férfipárosok versenyében is remekelt: csontvelőtranszplantált társával, Hegyesi Lászlóval ezüstérmet szereztek. Emellett a vegyespárosok között veseátültetett társával, Csengődi Évával a dobogó harmadik fokára állhattak. Mindezek az eredmények bebizonyították, hogy a szervátültetett sportolók képesek felvenni a versenyt Európa legjobbjai ellen.

Több, mint sportoló

Poós Gergő azonban nemcsak a sportban kiemelkedő. Irodalmi tevékenysége is méltó elismerésre talál. 2013-ban a Gödöllői Irodalmi Díj birtokosává vált, és alkotásai azóta is folyamatosan megjelennek. Nemrégiben pedig bekerült a „Sporttal Istenhez” című kötetbe, amely a legnagyobb magyar sportolók életútját mutatja be. Közelgő novelláskötete is már készülőben van, amit karácsonykor szeretne a nagyközönség elé tárni.

Szabadidejében Gergő szereti a természetet és a kalandokat: vitorlázik, modellezik, olvas és túrázik, miközben családjával élvezi az élet apró örömeit. Két nagykorú gyermekével és feleségével Szigetszentmiklóson él, ahol mind a sport, mind a művészet területén továbbra is aktívan tevékenykedik.

A szervátültetés: egy új kezdet

Poós Gergő története sokak számára adhat inspirációt és reményt. A szervátültetés nem egy vég, hanem egy új lehetőség, hogy az életet a lehető legteljesebben éljük meg. Ő maga is ezt az üzenetet közvetíti nemcsak a sportban, hanem mindennapi életében is.

A Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapatának sikerei a 2024-es Európa-bajnokságon – többek között Gergő csodálatos teniszsikere – nemcsak egyéni diadalok, hanem egy közösség kitartásának és összefogásának bizonyítékai. Ezek az emberek mindannyian bebizonyították, hogy a szervátültetés után is lehet teljes életet élni, és megvalósítani azt, amiben hiszünk.

Poós Gergő története, sportkarrierje és irodalmi tevékenysége továbbra is világítótoronyként szolgál mindazok számára, akik hasonló nehézségekkel küzdenek meg életük során. Az ő története nemcsak a kitartásról és a küzdelemről szól, hanem arról is, hogy mindig van esély újraépíteni az életünket, és új célokat tűzni ki magunk elé – legyen az a teniszpályán vagy az élet más területén.

Köszönjük az életet!

A máj-, szív-, tüdő-, csontvelő-, és vesetranszplantált, valamint művesekezelt – veseátültetésre váró – magyar sportolók összesen 55 arany-, 46 ezüst- és 28 bronzérmet szereztek, amivel harmadik helyen végeztek a nemzetek összesített pontversenyében, ezzel méltón képviselve hazánkat a kontinensviadalon. Ezek a lenyűgöző eredmények és a sportszerű küzdelmek nemcsak a sportolók elszántságát és kitartását tükrözik, hanem azoknak az áldozatos munkáját is, akik a háttérben állnak. Orvosok, akik életeket mentenek, egészségügyi szakdolgozók, akik fáradhatatlanul gondoskodnak, edzők, akik inspirálnak, családtagok, akik feltétel nélkül támogatnak, egyesületek, akik a háttérből segítenek, és támogatók, akik hisznek bennük.

Ezek a sikerek mindannyiunkat felemelnek, és erőt adnak, hogy soha ne adjuk fel az álmainkat. A szervátültetés nem egy befejezés, hanem egy új kezdet, egy lehetőség arra, hogy teljes életet éljünk, és akár a sportpályán is kiteljesedjünk. Ezek a sikerek az ismeretlen és az élődonoroké is. Nélkülük nem lehetnének itt ezek a sportolók, nem írhatnánk ezt a történetet.

Köszönjük az életet!

... mert a szervátültetés életet ment!


Feszt Tímea Diána
Magyar Szervátültetettek Szövetsége elnökségi tag, social media manager