x Széchenyi 2020
x RRF
photo

Nem igaz, hogy magzatkárosító a szúnyogirtás

2025. július 11.
Közérdekű híreink
2025. július 10-én Kemenesi Gábor virológus nyilatkozatára hivatkozva számos sajtótermékben jelent meg az a megalapozatlan információ, mely szerint Fejlődési rendellenességet okozhat a szer, amivel a kémiai szúnyoggyérítést végzik itthon.

Kemenesi mindezt a Pesticide Action Network, egy bevallottan növényvédő szer ellenes civil szervezet közlésére alapozza, nem pedig tényleges vizsgálati adatokra. Ezzel szemben az igazság az, hogy a deltametrin hatóanyagot sokéves toxikológiai és környezeti vizsgálatok alapján az EU teljes területén lehetséges felhasználni mind növényvédő szerként, mind biocid termékekben – ahova a szúnyogirtó szerek tartoznak. Ráadásul a szúnyogirtás során mindössze 1 gramm/hektár deltametrin kerül felhasználásra – ami a mezőgazdasági alkalmazás kb. egy tizede, évente néhány alkalommal egy-egy területen. Erre a dózisra és kitettségre nem létezik olyan egészségügyi adat, amely a cikkben említett fejlődési rendellenességeket bármely csekély mértékben alátámasztaná.

A nyilatkozat foglalkozik továbbá a rezisztencia kérdésével is. A megjelentettekkel ellentétben Magyarországon ezidáig nem mutattak ki fenotípusos (azaz kezelt szúnyogokon végzett biológiai vizsgálatokkal igazolt) deltametrin rezisztenciát a humán ártalomban szerepet játszó csípőszúnyogokban. Mindössze egy fajban (az 50 hazai fajból) igazolták a rezisztencia gén jelenlétét, azonban azt nem sikerült kimutatni, hogy emiatt ténylegesen ellenállóak lennének.

Minden, a katasztrófavédelem által megrendelt szúnyoggyérítés a jogszabályok és a népegészségügyi szervek előírásainak betartásával történik. Az elmúlt két évben a népegészségügyi hatóságok fokozottan ellenőrizték a szúnyogirtások kivitelezését, a katasztrófavédelem által koordinált munkában egyetlen eljárás sem indult.
A csapadékszegény időjárás valóban hatással van a szúnyogártalom mértékére. A katasztrófavédelem eddig csupán a 25 %-át végeztette el annak a mennyiségnek, amit a tavalyi évben.

Sajnálatosnak tartjuk, hogy egy virológus kutató tett pánikkeltő nyilatkozatot humán toxikológiai témában, indokolatlan félelmet keltve a lakosságban!

Budapest, 2025. 07. 11.

Fekete Gábor 
vezérigazgató, Corax-Bioner Zrt. elnök, Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesülete

Reisinger Mátyás
a katasztrófavédelem által megbízott
szúnyoggyérítő konzorcium vezetője

Az eredeti nyilatkozatot PDF formában itt érhetik el: MEGE Corax nyilatkozat.pdf